Başarılı e ticaret yönetimi

Başarılı çok kanallı e-ticaret yönetimi nasıl sağlanır? İşte denetlenmeden uygulanacak 10 ipucu!

Bütçenize ve hedeflerinize göre tercih ettiğiniz kanalları tanımlayın

Müşterilerinizin bunları öğrenebilmesi için dağıtım kanallarınızda iletişim kurun.

Çeşitli kanallarınızdan alınan verileri uygun şekilde kullanın. Bunu, çok kanallı bir e-ticaret çözümü yardımıyla hedefli pazarlama kampanyaları hazırlamak için kullanabilirsiniz.

Çok kanallı e-ticaret stratejinizi geliştirmek için müşteri veritabanlarını kanala göre yapılandırın.

Müşteri ilişkilerini optimize etmek için tüm iletişim ve satış kanallarınızı harekete geçirin ("omnichannel" stratejisi).

Kanallarınızı tüm mobil cihazlardan erişilebilir olacak şekilde optimize edin.

Müşterilerle iletişim kurarken, bilgi talep ettiklerinde veya hoşnutsuzluklarını ifade ettiklerinde tepkisel olun.

Hem teklifleriniz hakkında iletişim kurmak hem de müşteri sadakatini artırmak için çok kanallı e-ticaret stratejinizin bir parçası olarak sosyal ağları kullanın.

Alışkanlıklarını öğrenmek için kendinizi çok kanallı bir e-ticaret çözümüne dayandırarak kanallarınızdaki müşteri davranışlarını izleyin: sörf yapmak için kullandıkları terminaller, en sevdikleri satın alma rotaları vb.

İnsan faktörünü asla unutma! İster satış sonrası hizmeti uygulamak ister telefonla promosyon teklifleri önermek anlamına gelsin, müşteri iletişimi çok önemlidir.

Her iş ortağımızın kendilerine özgü hedefleri aşmasına yardımcı olmak için en yenilikçi ve özgün yollar bulmak konusunda kararlıyız.

Biz markanızın online görünürlüğünü ve sosyal medya etkileşimlerini geliştirip, ziyaretçilerinizi sadık müşterilere dönüştürelim, siz de işinize odaklanın, mutlu olun.